5 pomysłów na poprawę innowacyjności w Twojej firmie

 

  1. Zmiana perspektywy

To co zabija innowacyjność, to zbyt długie przebywanie w swojej własnej bańce i lęk przed zmianą.

Spróbuj czasami spojrzeć na to co robisz z innej perspektywy. Niech to na przykład będzie perspektywa kierowcy, który odbiera od Ciebie towar, czy też Twoich pracowników a nawet bliskich Ci osób.

Możesz się też zastanowić co by było, gdyby nagle stało się coś nieprzewidzianego, co wpłynie na sprzedaż Twojego produktu/usługi (np. zniknie sieć telefonii komórkowej, zabraknie opakowań do pakowania, ludzie przestaną słuchać radia). Zastanów się jak to wpłynie na Twój biznes i co mógłbyś zrobić. Przy odrobinie kreatywności, możesz wymyślić coś, czego jeszcze nie ma na rynku.

 

  1. Poznanie potrzeb – gdzie są Twoi użytkownicy

Spróbuj zastanowić się jak wygląda Twój klient, jak się ubiera, jakie ma hobby, jak spędza wakacje, gdzie go możesz spotkać. Zastanów się co go może w jego codzienny dniu zwyczajnie wkurzać, co mu przeszkadza, co powoduje stres. Najlepiej gdybyś to przeanalizował/a pod kątem swoich produktów czy usług lecz czasem, nawet robiąc to w oderwaniu od tego co oferujesz, możesz wpaść na pomysł wynikający z potrzeb Twojego użytkownika. Pamiętaj, aby zadać sobie pytanie, czy mój produkt będzie potrzebny i jeśli tak, to jaką potrzebę spełni. Jest to szczególnie ważne w czasach ogólnego przesytu i nadmiaru.

 

  1. Małe kroki i eksperymenty

Rób małe kroki i testuj rozwiązania. Nie twórz wszystkiego perfekcyjnie, zanim nie przekonasz się, że złapałeś dobry trop. Pamiętaj, że Twoje wyobrażenia nie muszą być tożsame (ba! Często nie są!) z wyobrażeniami Twoich użytkowników.

 

  1. Zaangażowanie wszystkich pracowników

Zaangażuj swoich pracowników. Kiedy ludzie poczują się zaangażowani i zmotywowani ich praca będzie przynosiła im większą satysfakcję. Zwróć uwagę, że pokolenie które wchodzi teraz na rynek, będzie bardzo zwracało uwagę na atmosferę w pracy.

 

  1. Śledzenie trendów

Śledź trendy. Są różnego rodzaju opracowania na ten temat, jak np. mapa trendów przygotowywana przez infuture.institute, powołany przez Natalię Hatalską (eksperta w dziedzinie analizy i prognozowania trendów). Zastanów się jak poszczególne trendy wpływają na Ciebie i Twoją organizację. Które z tych informacji możesz wykorzystać w swojej działalności.

 

Powodzenia😊

Agnieszka Mikos
Moderatorka Design Thinking, Trener FRIS

EnglishFrenchGermanPolish