Różnorodne zespoły dają wiele możliwości!

Nie od dziś wiadomo, że praca grupowa niesie za sobą wiele korzyści. Spójny, zgrany zespół efektywniej i nierzadko kreatywniej wykonuje dane zadania czy obowiązki. Różnorodność może być związana z wieloma różnymi czynnikami m.in. doświadczenie, wiek, płeć, a także pochodzenie (czynnik geograficzny, nierzadko także kulturowy). Wyniki różnych badań są jednomyślne – korelacja różnorodnego zespołu stanowią genialne rozwiązania związane z jakością i wydajnością. Dlaczego warto postawić na różnorodne zespoły? Przeczytaj!

Gdy znasz już zespół

Załóżmy, że znasz już potencjał zespołu, z którym będziesz pracował. Wiesz jakie mają możliwości, jak współpracują. Zbadałeś to sam lub skorzystałeś z gotowych narzędzi jak Gallup, FRIS i innych dostępnych na rynku. Wiesz, jakie talenty posiadają ludzie, jak również na jakie trudności mogą napotkać w pracy nad wspólnym celem.

Jakie będzie teraz twoje zadanie jako coacha, trenera, facylitatora?

Teraz powinieneś/powinnaś nauczyć ludzi jak z tym żyć i jak wykorzystać wszystkie możliwości. W jak genialny sposób wydobyć całkowity potencjał z różnorodnego zespołu. Jak żyć z różnorodnością, jak się komunikować, wspólnie dochodzić do celu, nawet jeśli każdy z nas jest „z innej planety”.

Dobry tip: Będzie to szczególnie trudne, jeśli lider zespołu nie uległ pokusie zatrudniania osób podobnych do siebie.

Sukces różnorodnych zespołów

Nie da się ukryć, że w pracy , w której mamy konkretnie wyznaczone cele, największe sukcesy osiągają zespoły różnorodne ale tylko pod warunkiem, że potrafią tą różnorodność zaakceptować, zrozumieć i oswoić. Wtedy mogą czerpać z niej pełnymi garściami.

Efektywność takich zespołów zależy od umiejętności pracy, słuchania i podejmowania działań. Dlatego tak ważna jest rola lidera.

Możliwość różnych rozwiązań

Różnorodność to również świadomość, że każdy człowiek mając w danej chwili te same informacje, może zupełnie inaczej je zinterpretować, wyciągnąć inne wnioski i podjąć na ich podstawie zupełnie różne działania.

Bardzo ważne jest, aby członkowie zespołu nabyli umiejętności:

  1. Słuchania, a nie tylko słyszenia tego, co mówi dana osoba.
  2. Spojrzenia na problem z różnej perspektywy.
  3. Empatii wobec innych ale również siebie.
  4. Budowania relacji z innymi członkami zespołu.
  5. Eksperymentowania i zbierania feedbacku.
  6. pracy we wspólnej przestrzeni, nad wspólnymi zadaniami i celami.

To wszystko w realiach pracy w firmie wymaga czasu, zdobywania wspólnych doświadczeń podczas codziennej pracy, uczestnictwa w wielu projektach, poznaniu specyfiki firmy i zadań stojących przed zespołem.

Czy można ten proces przyspieszyć?

Można, gdyż istnieją gotowe narzędzia, metody, które umiejętnie wykorzystane, mogą pomóc w procesie poznania i nabywania kompetencji a także budowaniu świadomego zespołu, z sukcesem dążącego do wspólnego celu.

Jednym z takich narzędzi są moderowane warsztaty Design Thinking, podczas których zespoły przechodzą przez cały proces projektowy, formułując pomysły na rozwiązania, eksperymentują i testują je w luźnej, wspierającej kreatywność atmosferze.

Można je przeprowadzić pracując zgodnie z założeniami metody, nad dowolnie wybranym problemem.

Ja, jako moderator Design Thinking przeprowadziłam już wiele takich warsztatów dla firm, fundacji jak również jako wykładowca, dla studentów wyższej uczelni.

Dzięki temu zwróciłam uwagę, iż najwięcej czasu, mi jako moderatorowi tej metody zajmuje przygotowanie materiałów, nad którymi potem pracuję z zespołem, a także różnego rodzaju zadań aktywujących zespół.

Idealna gra dla różnorodnych

 

Tak właśnie powstała gra, zaprojektowana wspólnie przeze mnie i kolegę, która jest gotowym narzędziem , z jasnymi zadaniami, ciekawym tematem, w prosty sposób ucząca umiejętności niezbędnych do pracy w zespole projektowym.

Wkrótce zaprezentujemy efekty naszej pracy.

Agnieszka Mikos
Moderatorka Design Thinking, Trener FRIS

EnglishFrenchGermanPolish